Ładowanie strony…

Flamenco

 

W dzisiejszych czasach większość wolnego czasu spędzamy na kanapie, lub po prostu nie mamy wolnego czasu. Będąc w Walencji, przez  stosunkowo niedługi okres, chcieliśmy czerpać z naszego wyjazdu jak najwięcej. Staraliśmy się, aby nasz wolny czas był wypełniony atrakcjami, lecz nie znaliśmy miasta ani ludzi, wiec postanowiliśmy  poszukać lokalnych eventów! Pośród różnorakich ofert, znaleźliśmy pokaz tańca Flamenco.

Czym jest flamenco?

Co sprawia, że magia tańca od  wieków wyzwala wśród tylu ludzi na całym świecie niesłabnące zainteresowanie?

Najprościej flamenco możnaby określić jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii, związane z folklorem Cyganów andaluzyjskich. Wyraża się ono w wielu aspektach sztuki i życia codziennego. Może to być więc muzyka, taniec lub śpiew flamenco o wyjątkowej ekspresji .

Flamenco nie istniało by bez Gitanos czyli Cyganów zamieszkujących tereny Andaluzji. Uważa się, że wywodzą się oni z ludów hinduskich, na co może wskazywać wiele orientalnych elementów ich tańca np. ruchy dłoni.W ten oto sposób wytworzyły się dosyć spójne filary Flamenco takie jak: śpiew (cante), muzyka / gra (toque) i taniec (baile).

Co znaczy słowo flamenco?

Istnieje kilka objaśnień słowa flamenco. Najłatwiej trafia do nas tłumaczenie z hiszpańskiego  „flamenco” na wyraz flaming, oznaczający gatunek ptaka znanego z pięknego upierzenia i wykonywania pełnych gracji ruchów. Bardziej słuszne wydaje się być stwierdzenie nawiązujące do wcześniejszego miejsca pochodzenia Cyganów – Flandrii.

Cały pokaz został zaprezentowany przez piękną i niesamowicie utalentowaną Panią Irene de la Rosa, w akompaniamencie muzyki na żywo, w La Escuela de Ruzafa, w której bardzo często organizowane są eventy i wydarzenia kulturowe.

Spektakl zrobił na nas ogromne wrażenie, było to doświadczenie którego dotąd nie wiedzieliśmy, po wyjściu mieliśmy ochotę na więcej takich wydarzeń! Dlatego zachęcam do szukania lokalnych eventów w okolicy aby poznawać nowych ludzi i przywieść ze sobą wspaniałe wspomnienia!

 

Dodaj komentarz