Ładowanie strony…

Na językach!

Komunikacja językowa jest podstawową formą przekazywania informacji. Ten umowny system znaków obecny jest we wszystkich zakątkach świata. Dlatego też, wyjeżdżając do Walencji, postanowiliśmy opanować przynajmniej podstawy języka hiszpańskiego. W Walencji obowiązują dwa języki: hiszpański i walencki. Pomysł był prosty – w jeden miesiąc nauczyć się jak najwięcej. Jak to z takimi rzeczami bywa, najtrudniejsze było wykonanie. Daliśmy jednak z siebie wszystko – zwarci i gotowi, z głową wypełnioną hiszpańskim słownictwem, wylecieliśmy do Walencji. Na miejscu dość brutalnie zetknęliśmy się z rzeczywistością, różne akcenty, czy prędkość wymawianych słów, okazały się sporym wyzwaniem. Nie zrozumcie nas źle, nie chodzi o to, żeby w ogóle nie uczyć się języków, bo przecież i tak na miejscu nie będziemy się mogli porozumieć. Po pewnym czasie przyzwyczailiśmy się do sposobu rozmowy Hiszpanów i powoli nasze uszy wychwytywały coraz więcej słów. Bez wcześniejszego przygotowania, byłoby jeszcze gorzej! Jednak nie o tym chcieliśmy pisać w tym artykule. Temat, który szczególnie nas zachwycił, to walencjański slang. Do Waszej dyspozycji oddajemy listę 5 słów i zwrotów, które nam najbardziej przypadły do gustu.

GUAI – fajny. Zdanie ¡Qué guay! w Hiszpanii usłyszymy częściej, niż ¡Qué bueno! którego najczęściej nauczymy się w Polsce.

BIRRA – piwo. Młodzi ludzie coraz częściej modyfikują słowa, które wchodzą do codziennego użytku, stając się modnymi. Bierra wypiera powoli klasyczne una cerveza.

BUENAS – witajcie! Wchodząc do pomieszczenia, chcąc nie być bardzo oficjalnymi, możecie użyć słowa buenas, które można stosować zarówno do osób starszych, jak i młodszych.

TIO – wujek/kumpel. Przechadzając się po ulicach Hiszpanii, często słyszeliśmy jak młodzi ludzie zwracali się do siebie przez słówko tio, które klasycznie oznacza wujek, ale w odświeżonej wersji wraca jako kumpel.

PORFA – proszę. Skrócenie zwrotu Por favor. Hiszpanie mają tendencję do skracania słów, czego efektem jest słowo porfa.

Dodaj komentarz