Ładowanie strony…

Wrażenia z praktyk

UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH

Właśnie minął drugi tydzień praktyk, które odbywamy w  restauracjach w Walencji w ramach udziału w projekcie Gotuj po Hiszpańsku II   i możemy śmiało powiedzieć, że trafiliśmy na idealne miejsca, w których każdego dnia zdobywamy nowe umiejętności.

Witek odbywa praktyki w restauracji „Habitual”, a ja, czyli Maks w „Canalla bistro”. Oba te miejsca łączy jeden właściciel Ricard Camarena to o nim mowa  jest szefem kuchni, a zarazem właścicielem 4 restauracji. Zdobył prestiżowa nagrodę National Gastronomy Awards 2019 za tytul najlepszego szefa kuchni. Jego autorska restauracja „Ricard Camarena” zdobyła dwie gwiazdki Michelin a on sam jeszcze dodatkowo 3 Słońca resolowe.

RESTAURACJA NOWOCZESNOŚCI

„Canalla bistro” charakteryzuje się futurystycznym wystrojem wnętrza. W środku restauracji światło jest delikatnie przyciemnione i królują kolory czarny i czerwony dając temu miejscu kontrast i klimat. Jest to restauracja na wysokim poziomie, w której można dobrze zjeść ale wcześniej należy dokonać rezerwacji.

TRADYCYJNA KUCHNIA W NOWYM WYDANIU

„Habitual”  – Tradycyjna kuchnia w nowym wydaniu. Tutaj serwujemy naszym gościom typowe hiszpańskie klasyki takie jak Paella czy też Flan. Podajemy je w nieco inny sposób tak, aby wydobyć z nich, jak najwięcej smaku oraz aromatu. Jest to ciekawe połączenie kuchni tradycyjnej z nowoczesną

Wnętrze restauracji "Habitual"

JAKOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Pracując na kuchni widzimy jak  mocno przywiązuje się tutaj wagę do świeżych produktów. Codziennie musimy na bieżąco przygotowywać składniki na późniejszą porę dnia, kiedy klienci zaczynają się schodzić i rusza wydawanie potraw. Bardzo podoba mi się w tym miejscu to, że każdy szczegół musi zostać zrobiony idealnie, przez przygotowania, aż po dekoracje i końcowe sprzątanie. Produkty są zawsze świeże i bardzo dobrej jakości. Mogę się tutaj wiele nauczyć, ale i z każdą godziną łapię coraz większą wprawę i dokładność w robieniu potraw. 

 

Cieszymy się, że trafiliśmy na miejsca i ludzi,  którzy pomagają nam szlifować umiejętności kulinarne.Staż  w Walencji to  spełnienie marzeń, doceniamy to że możemy tutaj być i się rozwijać.

Dodaj komentarz